Pod zastaw?

iałek i domów dynamicznie rosły. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły sukcesywnie maleć....W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli nabyć to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Dobrze

Pod zastaw? , że aby nabyć nieruchomość na kredyt i na tym nie stracić, dobrze jest zainteresować się tematem. Podczas tzw. boomu na rynku nieruchomości, ceny mieszkań, działek i domów dynamicznie rosły. Od pamiętnego kryzysu ceny zaczęły sukcesywnie maleć....W efekcie ci, którzy przeczekali, mogli nabyć to samo mieszkanie (miasto, osiedle, metraż) za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Dobrze jest pamiętać o tym, że kredyt hipoteczny jest długoterminowy - najpopularniejszy to ten zaciągany na 30 lat. To bardzo długi okres kredytowania. Jeżeli przepłaciliśmy za naszą nieruchomość, to sytuacja robi się kłopotliwa - wartość spada, a rata kredytu pozostaje wysoka.

Odpowiedzialność Banków?

Sądzę, że instytucje finansowe ponoszą odpowiedzialność, ponieważ udzielały pozyczek bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, na przykład z zerowym wkładem własnym (mowa oczywiście o kredytach hipotecznych). Dopiero od niedawna Komisja Nadzoru Finansowego zarządza obowiązkowy wkład własny na poziomie 5%, od 2015 roku będzie to już 10%, a za dwa lata 15%. Nie ma już także szansy wzięcia kredytu we franku, lub w euro, chyba że się w tej walucie zarabia. Można twierdzić, że te restrykcje spowodują spadek udzielanych kredytów hipotecznych, jednak w konsekwencji nie będzie również tak wielu kredytobiorców, mających problemy ze spłatą. Jest więc to dla konsumenta tak naprawdę korzystne. Mimo to, nie wszyscy uświadamiają sobie, że wkład własny jest naprawdę istotny, przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup nieruchomości.


Niespłacane pożyczki?

Ilość niespłacanych pożyczek rośnie. Dlaczego Polacy nie spłacają swoich kredytów? Czy może odpowiedzialne są banki, ponieważ źle oceniły ryzyko i zdolność kredytową? Czy moze to wina kryzysu?

Z pewnością najlepiej spłacane są kredyty hipoteczne, nawet te w obcej walucie. Jednak nawet w tym segmencie zaobserwowano pogorszenie - zaległości jest coraz więcej.


Banki

Ten sam problem dotyczy pożyczek, zwłaszcza długoterminowych, czyli hipotecznych. Taka ilość kredytów we franku pokazuje, jak przekonujący są doradcy. Wiele osób zaufało, nie zabezpieczając się wcale przed ryzykiem. Najwięcej stracili ci, którzy wzięli kredyt, kiedy frank miał najniższy kurs. Jednak, wielu z nich po prostu nie zdawało sobie sprawy z ryzyka, ponieważ zaufali specjalistom.

Dlatego nie ufaj doradcom - podejmij mądre decyzje, poświęć czas, by dowiedzieć się więcej o produktach finansowych, czytaj blogi poświęcone tym tematem i wątki na forach internetowych. Pamiętaj - sam musisz zadbać o swoje pieniądze!